Badminton teren
Ukoliko želite da napravite teren za badminton, za sebe ili za svoju porodicu, onda ste na pravom mestu.
U nastavku ćete saznati koje su dimenzije badminton terena, koji materijali se koriste za izradu terena, kako da pravilno označite linije na terenu, kao i kako da pravilno postavite mrežu za badminton. Pored toga, u nastavku teksta ćemo vam odgovoriti na najčešća pitanja koja se tiču terena za badminton.
Dimenzije terena za badminton
Dimenzije terena zavise od toga da li igrate pojedinačno (single) ili u paru (doubles). Dužina terena kod obe vrste igre je identična i iznosi 13,4 metra, dok se širina razlikuje. Širina terena za pojedinačnu igru je manja od terena za igru u paru, i iznosi 5,18 metara, dok je širina terena za igru u paru 6,1 metar.
Teren za badminton je podeljen na dva jednaka dela, pri čemu se na sredini terena nalazi mreža. Obe polovine terena su podeljene vertikalnom linijom na dva jednaka dela, pri čemu se dobijaju dva polja za serviranje (levo i desno servisno polje). Kod igre u parovima je servisna linija kraća nego kod pojedinačne igre, pa se servis razlikuje kod ove dve vrste igre. Više o ovome može pronaći u delu badminton pravila.
Da bi se badminton mogao igrati nesmetano, potrebno je osigurati da se oko terena ne nalazi ništa što može ometati igru. Po pravilima BWF (međunarodna badminton federacija) se oko terena u krugu od minimalno 61 cm ne treba nalaziti ništa što može ometati igru.
U Engleskoj se često primenjuje pravilo da se oko terena u krugu od minimalno 2 metra ne nalaze zidovi, žice ili drugi objekti koji mogu smetati igračima prilikom igre. Takođe je potrebno obezbediti dovoljno praznog prostora iznad terena kako loptica za badminton ne bi udarala u krov, kada se badminton igra u zatvorenom prostoru, odnosno u granje i drveće, kada se badminton igra na otvorenom. Na međunarodnim takmičenjima minimalna visina plafona iznosi 9,14 metara, dok na najvećim turnirima minimalna visina iznosi 11,88 metara (39 stopa)
Linije na terenu za badminton
Linije na badminton terenu su najčešće bele ili žute boje, kako bi se lako mogle uočiti na terenu. Debljina ovih linija iznosi 40 mm. Na slici je prikazana dimenzija ovih linija, kao i njihov naziv.
Spoljašnja bočna linija predstavlja graničnu liniju za igru u dublu, tj ako mi prebacimo lopticu izvan ove linije kada igramo dubl, izgubićemo poen. Ova linija se često naziva i uzdužna linija za dublove, i ona je dugačka 13,4 m
Unutrašnja bočna linija predstavlja graničnu liniju za igru u singlu,ona ima istu ulogu kao i spoljašnja bočna linija i ima istu dužinu.
Kratka servisna linija predstavlja graničnu liniju za servisna polja, nalazi se na rastojanju od 1,98 metara od mreže i predstavlja najbliže mesto na terenu koje može biti na raspolaganju igračima prilikom servisa
Duga servisna linija za dubl, kako sama reč kaže, predtavlja najudaljenije mesto od mreže na terenu koje može biti na raspolaganju igračima prilikom servisa u dublu.
Duga servisna linija za singl se često naziva osnovna linija, ova linija ima dve funkcije:
- Predstavlja graničnu liniju za servisna polja kod igranja singla
- Predstavlja graničn liniju samog terena za badminton, tj. ukoliko prebacimo lopticu izvan ove linije, tada gubimo poen.
Dužina ove linije se razlikuje kod singla (pojedinačna igra) i dubla (igra u paru). Kod singla je ova linija dugačka 5,18 metara, dok je kod dubla ova linija dugačka 6,1 metar.
Centralna linija je linija koja deli svaku polovinu terena na dva servisna polja.
Koja je boja terena za badminton
Boja badminton terena nije definisana pravilima BWF-a, ali se najčešće koristi zelena boja, koja je zastupljena na svetskim prvenstvima i olimpijskim igrama. Na manjim takmičenjima, kao i u salama za igru se mogu naći različite boje terena od crvene, preko plave, pa sve do drvenih podova.
Od kojih se materijala može napraviti teren za badminton
Kada govorimo o materijalima od kojih se pravi badminton teren, tada razlikujemo zatvorene terene ( sale, dvorane…) i otvorene terene.
Zatvoreni tereni se najčešće izrađuju od sintetičkih materijala i od drveta. Na najvećim takmičenjima se najčešće koriste sintetički materijali. Najčešći materijali od kojih se prave ove podloge su poliuretan i PVC.
Sintetički materijali su najlakši za montažu, zato što se sintetički materijali u obliku podloga zalepe za drvene podove. Ove podloge se mogu lako montirati na podovima kao što su sportske hale i košarkaški tereni. Sintetički podovi su veoma ravni, ne klizaju se i mekši su od drvenih terena. Zbog svega toga se tereni najčešće prave od ovakvih podloga. Na ovakvim terenima se igrači manje povređuju, zbog mekoće samih podloga.
Drveni tereni za badminton su najviše zastupljeni u Velikoj Britaniji. U poređenju sa sintetičkim terenima, drveni tereni mogu biti klizaviji, pogotovo ako igrači igraju intenzivno i znoj pada na teren. Zbog toga se drveni tereni moraju često potirati, kako bi se osigurao potreban kvalitet terena. Drveni tereni se najčešće postavljaju u velikim dvoranama.
Tereni na otvorenom se najčešće prave od asfalta, betona ili trave.
Asfaltni tereni se često koriste za terene na otvorenom i prave se tako što se na zemlju izlije tanak sloj asfalta. Ovakvi tereni su veoma jeftini i izdržljivi, pa se stoga dosta koriste. Iako su ovi tereni vrlo česti, ne preporučuje se da igrate badminton na asfaltnim terenima često, zato što može doći do određenih povreda.Usled intenzivne igre na asfaktnim terenima može doći do povrede gležnja, kolena i kukova. Ovaj materijal se ne koriste samo za terene za badminton, već i za terene za tenis i piklbol. Znam da se mnogi od vas pitaju da li se badminton može igrati na terenima za tenis ili piklbol, i koje su razlike između ovih terena, pa ću vam na ta pitanja odgovoriti u nastavku.
Betonski tereni su jeftini i veoma su popularna vrsta otvorenih badminton terena. Oni su otporni na oštećenja uzrokovana spoljašnjim uslovima.Jedina njihova mana je ta da se igrači mogu lako povrediti, pa se stoga ih igrači sve češće izbegavaju.
Travnati tereni su idealni za igrače koji žele da rekreativno igraju badminton. Ovi tereni su veoma mekani i sprečavaju povređivanje igrača. Međutim, travnati tereni zahtevaju održavanje i vremenom propadaju usled delovanja vremenskih uslova i česte igre.
Dimenzije mreže za badminton
Mreža za badminton se postavlja na određene stubove. Ti stubovi se ne smeju nalaziti izvan bočnih linija, odnosno ne smeju se nalaziti izvan terena. Visina stubova iznosi 1,55 metara, koliko iznosi i visina mreža na krajevima terena. Na sredini je mreža blago blago spuštena, pa visina mreže na središnjem delu iznosi 1,524 metara. Po pravilima, mreža za badminton treba da ima širinu od 6,1 metar i dubinu od 760 mm. Vrh mreže treba da bude oivičen belom trakom kroz koji se provlače uže ili žica koji trebaju da budu zategnuti i imaju ulogu da drže mrežu na stubovima.
Da li mogu igrati badminton na teniskom terenu ili terenu za piklbol?
Ako ste se ikada pitali da li možete da igrate badminton na teniskom terenu, odgovor je DA. Razlika između terena za tenis i terena za badminton je ta što je teren za tenis veći. Poređenje između terena za tenis i piklbol naspram terena za badminton možete videti u tabeli. Međutim, razlika između veličina terena je manji problem. On se rešava tako što privremenim markerima označite veličinu terena za badminton.Naravno, pre označavanja terena, tražite dozvolu od vlasnika terena. Sada dolazimo do većeg problema. Mreža za badminton je mnogo veća od mreže za tenis. Međutim, i ovo se može rešiti. Ukoliko se na terenu nalazi prenosiva teniska mreža, i ukoliko vi posedujete prenosivu mrežu za badminton, onda ćete moći veoma lako da zamenite mreže. Natravno, uvek pre bilo kojih izmena terena, kontaktirajte vlasnika terena.
Sa druge strane, teren za piklbol je iste veličine kao teren za badminton. Međutim, veličina mreže, kao i raspored linija na terenu ne odgovaraju onima koji se nalaze na terenu za badminton. Ovo naravno može predstavljati poblem
Sport | Dužina kod singla | Širina kod singla | Dužina kod dubla | Širina kod dubla | Visina Mreže |
---|---|---|---|---|---|
Badminton | 13,4m | 5,18m | 13,4m | 6,1m | 1,55m |
Tenis | 23,77m | 8,23m | 23,77m | 10,97m | 1,07m |
Piklbol | 13,4m | 6,1m | 13,4m | 6,1m | 0,914m |
Sada kada ste saznali sve što ste hteli o terenu za badminton, možete saznati sve što vas interesuje o potrebnoj opremi za badminton u delu badminton oprema.