Badminton pravila
Bilo da igrate badminton rekreativno ili profesionalno, poznavanje pravila će vam omogućiti da maksimalno upotrebite svoje potencijale i uživate u igri. Pored pravila za uživanje u badmintonu vam je potrebna odlična oprema koja će upotpuniti vaš doživljaj. Više o opremi možete pročitati u delu badminton oprema.
Dimenzije terena i mreže
Teren za badminton ima pravougaoni oblik a na sredini terena se nalazi mreža koja deli teren na dva jednaka dela. Dužina terena za badminton iznosi 13,4 metra (44 stope), dok širina terena zavisi od toga da li se igra singl ili dubl. Širina terena u singlu iznosi 5,18 metara (17 stopa), dok u dublu ona iznosi 6,1 metar (20 stopa). Profesionalni badminton se igra u zatvorenom prostoru, zato što spoljašnji uslovi mogu uticati na kretanje loptice. Rekreativni badminton se može igrati i na otvorenom terenu. Iako se većina terena pravi tako da na njima može da se iga i sing i dubl, po pravilima je dozvoljeno praviti teren i samo za singl. Više o dimenzijama terena možete naći u delu badminton teren.
Žreb
Pre početka igre sudija baca novčić i pobednik u bacanju novčića može da bira ili stranu na kojoj će započeti igru ili da li će on prvi servirati. Nakon izbora, drugi igrač bira između prostalih opcija. Kod dubla, igrači koji pobede u bacanju novčića, biraju između sebe ko od njih servira, a protivnički igrači mogu da biraju kod od njih prima servis.
Serviranje
Prilikom serviranja se igrači nalaze dijagonalno jedan naspram drugog, pri čemu se servisna polja razlikuju u siglu i dublu (vidite sliku). Servis se odvija tako da se reket u trenutku kontakta sa lopticom mora nalaziti ispod struka. Servis se može izvoditi iz levog i desnog servisnog polja, a na početku igre se servis izvodi iz desnog polja. Ukoliko je igrač koji servira ostvario paran broj poena, tada servira sa svog desnog servisnog polja, dok ako je ostvario neparan broj poena servira sa svog levog polja.Sve dok igrač koji servira ne izvrši servis, igrači se ne smeju kretati izvan svojih servisnih polja, a nakon toga se mogu slobodno kretati u okviru svoje strane terena. Na početku igre se žrebom određuje ko prvi servira, dok nakon toga servis izvodi igrač koji je prethodno osvojio poen. Na početku drugog ili eventualno trećeg seta servis izvodi onaj igrač koji je pobedio u prethodnom setu.
Bodovanje
Mečevi se igraju na dva osvojena seta, pri čemu set osvaja onaj igrač koji prvi ostvari 21 poen. Poen se može ostvariti na više načina:
- Ukoliko loptica padne na protivničku stranu terena
- Ukoliko protivnički igrač pošalje lopticu izvan terena
- Ukoliko protivnički igrač pošalje lopticu u mrežu
Ako je rezultat u setu 20:20, onda set osvaja igrač koji ostvari 2 poena više od protivnika, ili onaj koji prvi postigne 30 poena (ako je rezultat 29:29). Nakon svakog seta igrači menjaju strane terena, a ukoliko dodje do igranja trećeg seta, onda menjaju strane kada jedan od igrača ostvari 11 poena.
Strategija u igri
Igrači badmintona moraju da koriste razne strategije da bi pobedili u igri. Ove strategije se razlikuju za singl, dubl i mešovite parove. Neke od ovih strategija su npr. udarac u blizini mreže,koji rezultuje time da protivnički igrač mora da udari loptu odozdo, na taj način igrač dobija odličnu priliku da smečuje i postigne poen.
Strategija u singlu
U singlu se glavna strategija sastoji u tome da se protivnički igrač što više umori, a to se postiže tako što primoravamo protivnika da se što više kreće šaljući lopticu u uglove terena. U singlu su mečevi često iscrpljujući pa je zbog toga potrebno da igrači budu u dobroj formi. Takođe, u ovom vidu takmičenja je veoma važno da budu spremni za brze manevre i da strpljivo čekaju priliku da poentiraju. U singlu se često koriste slabi udarci kako bi se prekinulo nadigravanje.
Strategija u dublu
Najčešća strategija u dublu je da se igrači u okrivu para dogovore da se jedan igrač pomeri više ka mreži a da se drugi igrač odalji od mreže. Ovom strategijom se postiže da igrač koji se nalazi bliže mreži bolje odgovara i presreće kratke lopte, dok drugi igrač koji se nalazi dalje od mreže može da odgovori na duže udarce i udarce upućene ka uglu terena. Ukoliko par mora da igra odbrambenije, tada se oba igrača udaljavaju od mreže i na taj način pokrivaju celu širinu terena tako štiteći se od dugih lopti. Kako se takmičenje približava finalu, tako igrači dubla igraju mnogo brže udarce i igraju mnogo agresivnije. Često su mečevi muških dublova gledaniji od singlova zato što se karakterišu brzom, dinamičnom i agresivnom igrom, i zato navijači vole da ih gledaju.
Strategija u mešovitim parovima
Mešoviti parovi često koriste strategiju da se ženski igrači približe mreži, a muški igrači se pozicioniraju dalje od mreže. Cilj ove strategije se ne razlikuje od strategije u prethodnom pasusu, a ovakav raspored se koristi zato što su muški igrači često jači od ženskih igrača, pa mogu da odigraju jače udarce. Kod mešovitih parova je veoma bitna uvežbanost para, zato što protivnički igrači se često koriste metodama da guraju ženskog igrača dalje od mreže i teraju muškog igrača da se približi mreži. Da bi se mešoviti parovi zaštitili od ovoga, potrebno je da budu pažljiviji u odabiru udaraca
Takmičarske kategorije igrača
Takmičenja u badmintonu se mogu podeliti na sledeće kategorije:
- Muški singl
- Ženski singl
- Muški dubl
- Ženski dubl
- Mešoviti parovi
- Muške ekipe
- Ženske ekipe
- Mešovite ekipe
Uzrasne kategorije igrača
U uzrasnim kategorija razlikujemo:
- Juniore (do 19 godina)
- Seniore (više od 19 godina)